Strona główna    Mapa strony    Wersja angielska  Wersja rosyjska  Wersja ukraińska 

Wspomnienia z Erasmusa w Macedonii

Nasz Erasmus w Macedonii to była jedna z najpiękniejszych przygód życia. Mimo, że byłyśmy pierwszymi i jedynymi studentkami z innego kraju, które przetarły szlak studentom z całej Europy, nie można odjąć i odebrać nam cudownych przygód jakie nas tam spotkały.

 

Zajęcia odbywały się w trybie indywidualnym. Prace i referaty w domu jak i egzaminy końcowe.

 

Macedonia jest jak wielka wioska. Wszyscy chcą wiedzieć wszystko, przy czym są bardzo otwarci i sympatyczni. Nie miałyśmy tam żadnej przykrej sytuacji, nikt nie próbował nas oszukać i ludzie zawsze wyciągali do nas pomocną dłoń. Rodzina jest tam szczególną wartością (o czym miałyśmy okazję się przekonać odwiedzając domy naszych poznanych przyjaciół), co sprawiało że czułyśmy się jak u siebie.

 

Macedończycy niezależnie od wieku lubią sie bawić i wypić. Kluby i kawiarnie niezależnie od pogody są pełne. Oprócz normalnych imprez z muzyką powiedzmy klubową, warto wybrać się na imprezę z muzyką serbską/bałkańską; tam dzieją się cuda, woda zamienia się w rakiję;)

 

Macedonia jest pięknym górzystym krajem. Krajobrazy są piękne, w praktycznie każdej miejscowości znajdziemy najwyższy punkt z którego świetnie widać panoramę miasta. Macedonia to biedny kraj, ludzie nie zarabiają dużo. Ich średnia krajowa to nasza płaca minimalna, a ceny są bardzo zbliżone do polskich.

 

Bałkany to świetne miejsce, o naprawdę ciekawej historii. Ludzie chętnie opowiadają o poprzednim systemie, a ślady po Jugosławii widać do dziś. Erasmus to cudowne doświadczenie, które zaszczepiło w nas jeszcze bardziej chęć podróżowania, nauczyło odpowiedzialności i przedsiębiorczości. To z pewnością jedna z lepszych decyzji jakie podjęłyśmy do tej pory w swoim życiu. Nie zastanawiajcie się dłużej, pakujcie walizki i ruszajcie w świat! 

A. Czerniawska
S. Sidorow