Strona główna    Mapa strony    Wersja angielska  Wersja rosyjska  Wersja ukraińska 

Pozdrowienia z Lanzarote!

Studia w Rzymie, w Paryżu czy w Madrycie? Dlaczego nie? Europejskie kraje zniosły bariery edukacyjne wprowadzając wiele programów mających na celu pomoc młodym ludziom w swobodnym wyborze ścieżki kształcenia. Maturzysta wybierający w Polsce uczelnie ma świadomość, że w większości z nich znajdzie propozycję odbycia części studiów lub praktyk w dowolnie wybranym państwie. Studenci chętnie korzystają z możliwości wyjazdu, którego efektem jest podwyższony poziom znajomości języka obcego, poszerzenie wiedzy, zdobycie cennych doświadczeń zawodowych oraz niezapomniane przygody i przyjaźnie na całe życie.

 

 

Od lutego br. studentka trzeciego roku z kierunku Ekonomia Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu przebywa na Wyspach Kanaryjskich, gdzie w ramach programu Erasmus odbywa studencką praktykę. Erasmus to serce nowej strategii Komisji Europejskiej mającej na celu zwalczanie bezrobocia wśród młodzieży poprzez usprawnienie procesu nabywania kompetencji. Na Lanzarote Jola Staroń wyjechała w celu praktycznego poznania zasad wykorzystywania marketingowych koncepcji i narzędzi w działalności podmiotów na rynku usług turystycznych oraz organizowania i obsługi ruchu turystycznego oraz różnych form imprez turystycznych.

„Do skorzystania z programu nie trzeba mnie było długo namawiać. Jestem młoda, otwarta na nowe wyzwania, ciekawa świata, więc jak tylko dowiedziałam się o Programie Erasmus, stwierdziłam, że to jest właśnie coś dla mnie. Po raz pierwszy dostałam się na wymianę studencką na węgierską uczelnię Károly Róbert Főiskola. Po 5 miesiącach tam spędzonych mam mnóstwo wspaniałych wspomnień, zdjęć i nowych znajomości. Co jest jednak dla mnie bardzo ważne, po raz pierwszy mogłam sprawdzić swój poziom języka angielskiego w praktyce. Po powrocie kontynuowałam naukę przez jeden semestr i znów postanowiłam skorzystać z wymiany. Tym razem swoją praktykę zawodową zdecydowałam się odbyć na Wyspach Kanaryjskich. W tej chwili mija piąty miesiąc odkąd jestem na Lanzarote. Piękniejszego miejsca na ziemi jeszcze nie widziałam... Cudowna pogoda, krajobrazy, wiecznie uśmiechnięci ludzie, a o swojej praktyce mogę śmiało powiedzieć, że łączę przyjemne z pożytecznym. Oprócz zwiedzenia kolejnego, przepięknego zakątka świata, zdobycia doświadczenia niezbędnego w późniejszym poszukiwaniu pracy, mam też możliwość nauki języka hiszpańskiego, który wbrew pozorom nie jest trudny. O Erasmusie nie można tylko opowiadać, to jest przygoda, którą trzeba przeżyć i doświadczyć. To możliwości, które z pewnością zaowocują w przyszłości oraz szansa, której nie można przegapić!

 

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu od 2005 roku posiada Kartę Erasmusa przyznaną przez Komisję Europejską, która upoważnia do wnioskowania o fundusze europejskie na studia i praktyki zawodowe studentów oraz wyjazdy pracowników w ramach Programu „Uczenie się przez całe życie” Erasmus. Obecnie w ramach Erasmusa PWSZ w Elblągu posiada 17 umów partnerskich. W roku akademickim 2011/12 w na zagraniczne studia i praktyki wyjechało 54 studentów. Największym zainteresowaniem wśród żaków cieszyła się Hiszpania. Wyjazdy odbyły się również do Niemiec, Czech, Belgii, Turcji, Słowacji, Chorwacji, na Maltę oraz Węgry. W minionym roku elbląska Uczelnia kolejny raz gościła studentów oraz wykładowców z Hiszpanii, Węgier, Łotwy oraz Niemiec.