CREO o bobrach raz jeszcze
Na zaproszenie Lokalnej Grupy Działania Żuławy i Mierzeja, Burmistrza Nowego Dworu Gdańskiego oraz Stowarzyszenia Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego członkowie SKN CREO wzięli udział w dyskusji o bobrach:
Bobry i ludzie na Żuławach… czy mogą żyć obok siebie?
Nie da się ukryć, że stosowane dotąd metody ochrony wałów przeciwpowodziowych przed bobrami nie zdają egzaminu. Sympatyczne, prawnie chronione, mające dobry wpływ na czystość wody zwierzęta zagrażają egzystencji ludzi… Jak ratować się przed skutkami występowania bobrów w delcie Wisły pozostając jednocześnie w zgodzie z naturą, prawem i zdrowym rozsądkiem? Czy istnieją w Europie dobre rozwiązania tej niebezpiecznej sytuacji?
Dyskusja odbyła się w ramach Kawiarenki Obywatelskiej w pięknie odrestaurowanym obiekcie Żuławskiego Parku Historycznego w dniu 25 marca 2011.
Obecni byli wójt Gminy Cedry Wielkie, który opowiedział o swoich doświadczeniach powodziowych z 2010 roku i dr Adrian Zwolicki z Katedry Ekologii i Zoologii Kręgowców na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego, doskonale znający zwyczaje i zachowania bobrów oraz praktyczne sposoby radzenia sobie z bobrami w innych krajach europejskich. Najnowsze, niesamowite, informacje o skali działalności bobrów w okolicy Nowego Dworu Gdańskiego przedstawił Ireneusz Dymiński – zawodowy strażnik wałowy Tugi i Świętej. Głos w dyskusji zabrali również nasi studenci, bogaci w doświadczenia po realizacji projektu Bobry Wysoczyzny Elbląskiej.
Dr Agata Rychter