Strona główna    Mapa strony    Wersja angielska  Wersja rosyjska  Wersja ukraińska 

Uniwersytet w Würzburgu

Würzburg

 

Położony we Frankonii nad Menem Würzburg jest po Monachium, Norymberdze, Augsburgu i Ratyzbonie piątym co wielkości miastem w Bawarii.

Miasto zostało założone w VI lub VII wieku na miejscu celtyckiej osady, ślady której archeolodzy odkryli w 60-tych latach ubiegłego wieku. 

Historia powstania Würzburga jest nierozerwalnie związana z misjonarską działalnością przybyłych z Irlandii (lub Szkocji) biskupów Kiliana, Kolonata i Totnana, którzy po męczeńskiej śmierci w 689 roku są oficjalnymi patronami miasta.

 

Pierwsza pisemna wzmianka o Würzburgu datowana jest na dzień 1 maja 704 roku. Zmarły w 1990 roku niemiecki pisarz Horst Krüger napisał kiedyś, że „Würzburg nie ma historii, Würzburg jest historią...” Studiując historię miasta Krügerowi można tylko przytaknąć. W Würzburgu właśnie odbył się pierwszy na niemieckich ziemiach turniej rycerski (1127), tutaj cesarz Fryderyk Barbarossa poślubił burgundzką księżniczkę Beatrix (1156), tutaj miały miejsce najbardziej krwawe w Europie procesy przeciwko czarownicom (1626-1630). W Würzburgu też Wilhelm Röntgen, wówczas profesor fizyki eksperymentalnej, odkrył nazwane od jego imienia promieniowanie, które zrewolucjonizowało diagnostykę medyczną. Najbardziej tragicznym okresem w historii miasta jest koniec II Wojny Światowej. W nocy z 16 na 17 marca 1945 samoloty Royal Air Force w ciągu 17 minut zbombardowały Würzburg samozapalającymi bombami i kanistrami z fosforem, niszcząc w centrum około 90%  budynków i zabijając około 5000 ludzi. Makietę przedstawiającą wygląd zniszczonego miasta oglądać można w holu ratusza miejskiego zwanego przez mieszkańców Grafeneckart.

Współczesny, liczący około 130 tysięcy mieszańców Würzburg, jest ważnym węzłem kolejowym, stolicą cenionego przez fachowców frankońskiego wina, siedzibą rejencji Frankonia Dolna i jednego z najstarszych niemieckich uniwersytetów, Uniwersytetu Juliusza i Maksymiliana.

 

 

Uniwersytet w Würzburgu

 

Uniwersytet w Würzburgu został utworzony dekretem z dnia 10 grudnia 1402 jako „Hohe Schule zu Würzburg”. Jest on tym samym najstarszym w Bawarii oraz, po Pradze, Wiedniu, Heidelbergu, Kolonii i Erfurcie, jednym z najstarszych uniwersytetów.

Wkrótce po śmierci założyciela, księcia metropolity Johanna von Egolffsteina, w roku 1411 uniwersytet zaczął jednak podupadać. Z powodu braku zabezpieczenia finansowego zawieszono działalność dydaktyczną, a następnie, po zamordowaniu odpowiedzialnego za finanse uczelni kanclerza, uniwersytet zamknięto. Dopiero w roku 1582 würzburski biskup Julisz Echter von Meselbrunn doprowadził do ponownego utworzenia uniwersytetu. Do roku 1734 na uniwersytecie w Würzburgu studiować mogli jednak jedynie katolicy. Całkowicie świecki charakter würzburska uczelnia uzyskała dopiero na początku XIX wieku, kiedy to, za panowania księcia Maksymiliana Józefa, rządzone do tej pory przez kościelnych władców Księstwo Frankonii zostało włączone zostało do Królestwa Bawarii, a całe szkolnictwo zostało zsekularyzowane. Aktualnie na 10 wydziałach Uniwersytetu w Würzburgu studiuje około 22 tysięcy studentów, z czego 58% stanowią kobiety.

 

Würzburska uczelnia jest uczestnikiem wielu programów wymiany międzynarodowej (min. Erasmus), a od roku 2007 obowiązuje tu trzystopniowy model studiów. Do najwybitniejszych postaci związanych z Uniwersytetem w Würzburgu należą nobliści: Wilhelm Röntgen (fizyka), Emil Fischer (chemia), Hartmut Michel (chemia) czy odkrywca wirusowego pochodzenia raka szyjki macicy, profesor Harald zur Hausen (2008). Zatrudniający około 10 tysięcy pracowników uniwersytet jest też największym pracodawcą w regionie. A studia w Würzburgu... Przekonajcie się sami... Polecam, naprawdę warto...

Galeria zdjęć

mgr Jacek Iciaszek, pracownik Instytutu Pedagogiczno-Językowego