Laboratorium inżynierii materiałowej
Zajęcia w laboratorium inżynierii materiałowej umożliwiają poznanie charakterystycznych właściwości materiałów oraz metod ich badania. Ponadto wyposażenie laboratorium może służyć studentom piszącym prace inżynieryjne z tematyki materiałoznawstwa.
W pracowni można wykonywać obróbkę cieplną i cieplno – chemiczną, przygotowywać zgłady metalograficzne, wykonać podstawowe badania, dokonać pomiaru twardości różnych materiałów. Ponadto jest możliwość obserwacji materiałów pod mikroskopem o powiększeniu do 1000x. Ponadto pracownia wyposażona jest w twardościomierze: Vickersa, Brinella i Rockwella.
Laboratorium, składające się z trzech pomieszczeń, przewidziane jest dla 10-12-osobowych grup studenckich. W pierwszym największym znajdują się 3 mikroskopy optyczne oraz 3 mikroskopy stereoskopowe przeznaczone do obserwacji zgładów metalograficznych przez studentów. Ponadto, specjalne stanowisko przygotowane dla prowadzącego zajęcia wyposażone jest w wysokiej klasy mikroskop z kamerą podłączoną do komputera z zainstalowanym oprogramowaniem umożliwiającym analizę obrazu. Do centralnego komputera podłączone są monitory, które umożliwiają obserwację struktur pokazywanych przez wykładowcę.
Sala wyposażona jest w wideoprojektor synchronizowany z laptopem oraz ekran, który umożliwia równolegle prowadzenie prezentacji.
W drugim pomieszczeniu znajduje się pracownia analityczna wyposażona w polerkę do przygotowywania zgładów metalograficznych, dygestorium umożliwiające przygotowanie odczynników trawiących.
W trzecim pomieszczeniu zorganizowano hartownię, w której znajduje się piec do hartowania i odpuszczania, 2 wanny hartownicze (jedna do hartowania w wodzie, druga do hartowania w oleju), oraz stół do hartowania w wymuszonym obiegu powietrza. Istnieje możliwość przeprowadzenie obróbki cieplno – chemicznej – nawęglania.
dr inż. Anna Rehmus-Forc, Instytut Politechniczny