Strona główna    Mapa strony    Wersja angielska  Wersja rosyjska  Wersja ukraińska 

IX Bałtycki Festiwal Nauki - 27 maja 2011

Tytuł imprezy Dyscyplina Forma prezentacji Streszczenie
How About Some Fun? nauki filologiczne spektakl, konkurs Stoisko nauk filologicznych kieruje swą ofertę przede wszystkim do dzieci ze szkół podstawowych, ale także do młodzieży gimnazjalnej i licealnej, aby przekonać ich, że nauka języka angielskiego może być przyjemnością i zabawą. Goście będą mogli obejrzeć scenki i skecze w wykonaniu studentów Filologii Angielskiej. Dzieci z pewnością zainteresują kolorowe gry planszowe, puzzle i układanki językowe, a młodzież będzie miała okazję sprawdzić się w turnieju Scrabble.

Osoba odpowiedzialna: mgr Sylwia Góralewicz
Muzyka jest wszędzie   nauki o sztukach pięknych warsztaty Naszych gości  zapraszamy na warsztaty poświęcone muzyce, którą usłyszeć można wszędzie. Uczniowie klas I-III odkrywać będą niekonwencjonalne brzmienie przedmiotów codziennego użytku, jak również tworzyć będą własną muzykę na różnych dziwnych instrumentach. Zaproponowane zadania i ćwiczenia stymulują dziecięcą wyobraźnię i inwencję twórczą. Efektem aktywnie spędzonego czasu będzie wspólne wykonanie stworzonego przez dzieci utworu. „Młodym  muzykom ” w czasie warsztatów pomagać będą studenci Nauczania Zintegrowanego.

Wcześniejsza rezerwacja: festiwal@pwsz.elblag.pl
Osoba odpowiedzialna: dr Anna Galikowska-Gajewska
Robotyka mobilna informatyka pokaz i warsztaty Celem zajęć będzie propagowanie umiejętności z zakresu automatyki i robotyki mobilnej w ramach ćwiczeń laboratoryjnych. Uczestnik dowie się co to jest procesor, pamięć, magistrala, układy wejścia/wyjścia, cykl pracy procesora czy typy pamięci, jak wygląda mikroprocesor i mikrokomputer. Zobaczy przykład rozwoju rodziny mikroprocesorowej, czyli ROBOTY.

Osoba odpowiedzialna: dr inż. Henryk Olszewski
Turniej gry w sieci informatyka konkurs U nas możesz zmierzyć się w świecie wirtualnym z kolegami w konkursie z nagrodami. 

Osoba odpowiedzialna: mgr inż. Andrzej Stojek
Cyfrowy fotograf informatyka warsztaty Półgodzinna sesja zdjęciowa z obróbką zdjęć. Pokaz możliwości współczesnych aplikacji do retuszowania i modyfikowania cyfrowych formatów zdjęć. Przekonaj się co można zrobić ze zdjęciem przy pomocy programu komputerowego np. 'obrobić' kadr, czy 'dorobić' koledze uszy. 

Osoba odpowiedzialna: mgr inż. Andrzej Stojek
Gra w programowaniu - programowanie w grze informatyka warsztaty Dla ciekawskich. Zainteresowani dowiedzą się, na czym polega programowanie. Na przykładzie bardzo prostego języka w formie animowanej gry logicznej poznają takie elementy programowania jak rekurencja czy wywoływanie funkcji. Po krótkim wprowadzeniu będą mieli okazję zmierzyć się z dwunastoma prostymi problemami programistycznymi.

Wcześniejsza rezerwacja: festiwal@pwsz.elblag.pl
Osoba odpowiedzialna: mgr Rafał Jółkowski
Profesjonalne sieci bezprzewodowe Wi-Fi informatyka pokaz i warsztaty Uczestnikom zostaną  zaprezentowane profesjonalne urządzenia bezprzewodowe działające w standardzie IEEE 802.11 (Wi-Fi), ich zastosowania oraz konfiguracja. Prezentowana będzie konfiguracja profesjonalnych punktów dostepowych oraz kontrolera WLAN do podłączenia komputerów w małej sieci i łączności z Internetem.

Osoba odpowiedzialna: mgr inż. Mariusz Bagiński
Warsztaty nawigacji geografia warsztaty Z nami nauczysz się pracować z mapami cyfrowymi i papierowymi, wyznaczać kurs żeglugi, prowadzić dziennik jachtowy. Zrozumiesz, na czym polega orientacja na morzu. Odkryjesz, że nawigacja wcale nie musi być trudna.

Osoba odpowiedzialna: mgr inż. Daria Rybarczyk
Z żeglarstwem za pan brat geografia pokaz i warsztaty Żeglarstwo przestanie być dla Ciebie tajemną. Fały, szoty, szekle, raksy, karabińczyki, knaginakrętki przestaną być tylko dziwnie brzmiącym słowami. Nauczymy Cię wiązać podstawowe węzły oraz stawiać i zwijać żagle na małej łódce. Będziesz miał okazję sprawdzić swoją żeglarską sprawność w stawianiu  i zwijaniu żagla na czas. Rozegramy regaty łódek z papieru w dmuchanym basenie.

Osoba odpowiedzialna: mgr inż. Daria Rybarczyk
Wyprawa w krainę ciepła i w krainę zimna geografia pokaz Zarazimy Cię pasją podróży. Podzielimy się z Tobą wspomnieniami z wypraw do krain leżących  w klimacie ciepłym i zimnym drogą lądową i morską. Porównamy dwa skrajnie różne regiony tak pod względem geograficznym jak i stylu życia lokalnych społeczności. Dzięki nam  zdobędziesz wiedzę,która pozwoli Ci przygotować się do własnej wyprawy. Na zakończenie obejrzysz tańce orientalne w wykonaniu  amatorskiego zespołu dziewcząt, które uległy urokowi kultury dalekiego kraju. 

Osoba odpowiedzialna: mgr inż. Daria Rybarczyk, mgr inż. Marzanna Skowrońska
Zawody na orientację nauki kultury fizycznej zawody sportowe Będziesz miał okazję spróbować swoich sił w nietypowym marszu na orientację w budynku. Nauczysz się pokonywać trasę, szukając ukrytych punktów kontrolnych, posługując się planem i kompasem,  wyznaczając kierunek zgodnie z podanym azymutem.  Zawody rozegramy z podziałem na kategorie wiekowe. 

Osoba odpowiedzialna: mgr Janusz Światkowski
Strefa sportu i rekreacji nauki kultury fizycznej gry i zabawy ruchowe "Strefa sportu i rekreacji" to forma przystępnej prezentacji dziedzin kultury fizycznej, która ma na celu zachęcenie do podjęcia działań zmierzających do dbałości o rozwój i zdrowie własnego ciała.

Osoby odpowiedzialne: mgr Henryka Szumna, mgr Remigiusz Podhorodecki
Wiejska zagroda impreza towarzysząca pokaz Obcowanie ze zwierzętami to wspaniała przygoda, zwłaszcza dla tych, którzy nie mają możliwości, z różnych powodów kontaktu z nimi.   Wierzymy, że z naszą pomocą uczestnicy BFN rozpoczną wspaniałą przygodę ze zwierzętami domowymi, że dostarczy ona wielu przyjemnych, niezapomnianych chwil. W zagrodzie będzie można zaprzyjaźnić się z kucykiem "Rambo", osłem "Karolem", kozami oraz owieczkami. Będzie można poznać ich budowę a także obserwować ich zachowania.

Osoba odpowiedzialna: mgr Henryka Szumna
Kowalstwo w służbie sportu i rekreacji konnej nauki kultury fizycznej pokaz Pokaz kowalstwa użytkowego połączony z omówieniem zagadnień związanych z kowalstwem w służbie sportu i rekreacji, samodzielne wykonanie podkowy przez osoby zainteresowane.

Osoba odpowiedzialna: mgr Henryka Szumna
Bądź bezpieczny - zagrożenia i prewencja nauki prawne pokaz O zagrożeniach i o tym, jak się przed nimi ochronić opowiedzą stróże prawa. Policjanci zaprezentują akcesoria obronne, wyposażenie radiowozu. Kto wie, może przyprowadzą ze soba psa policyjnego.

Osoba odpowiedzialna: mgr Henryka Szumna
Handel ludźmi - zagrożenia dla  pracowników migrujących nauki prawne wykład i prezentacja Młodzi ludzie w czasie wakacji chętnie podejmują pracę za granicą. To możliwośc dobrych zarobków, sprawdzenia się w nowej sytuacji i przeżycia przygody. Praca taka może jednak nieść  ze soba zagrożenia: wielu pracowników pada ofiara nieuczciwych pośredników i  pracodawców. Są zmuszani do pracy, więzieni, bici a nawet zmuszani do prostycyucji. Jak ustrzec się przed takim zagrożeniem?  Jakie prawa nam przysługują?  Gdzie szukać pomocy? Czy handel ludźmi  to tylko problem w odległych krajach Azji i  Afryki? Na te i inne pytania postaramy się poszukać odpowiedzi. 

Wcześniejsza rezerwacja: festiwal@pwsz.elblag.pl
Osoba odpowiedzialna: dr Joanna Unterschuetz
Oględziny miejsca zdarzenia nauki prawne wykład i pokaz Najwięcej informacji o zdarzeniu jest w miejscu przestępstwa.W czynie i jego otoczeniu odzwierciedlają się właściwości przestępcy. Kryteria, jakimi kieruje się prowadzący śledztwo w konkretnym wypadku, wyznaczane są przez standardy współczesnej wiedzy o powstawaniu śladów, ich ujawnianiu i zabezpieczaniu oraz późniejszym wykorzystaniu do wyjaśnienia charakteru zdarzenia, wykrycia ewentualnego sprawcy i wykazania mu winy. Popełniający przestępstwo zawsze pozostawia coś na jego miejscu, czego nie było tam przed przybyciem sprawcy i na odwrót, na ubraniu i ciele zabiera stamtąd coś, czego przedtem na nich nie było. Z tymi i innymi zagadnieniami kryminalistyki zainteresowani zapoznają się na miejscu ..... spotkania.

Osoba odpowiedzialna: mgr Henryka Szumna
Świat jest pełen pieniędzy. Czy wszystkie są prawdziwe? SPRAWDŹ! ekonomia pokaz i warsztaty Zapraszamy dzieci w fascynującą podróż do Krainy Finansów. Już od najmłodszych lat należy poznawać tajniki poruszania się w świecie finansów. Uczestnicy poznają historię pieniądza i jego rodzaje.Dowiedzą się, że nie w każdym zakątku świata płaci się takimi samymi pieniędzmi, poznają rodzaje walut. Dzieci dowiedzą się także jak odróżnić banknot prawdziwy od fałszywego, bedą miały okazje same zbadać banknoty i stwierdzić które są prawdziwe.

Wcześniejsza rezerwacja: festiwal@pwsz.elblag.pl
Orginalne produkty turystyczne świata ekonomia wykład i prezentacja multimedialna W turystyce ogromne znaczenie mają innowacyjne produkty turystyczne lub ich elementy. Na świecie istnieje wiele przykładów produktów turystycznych, które swoją unikalnością zachwycają i przyciągają rzesze turystów. Ponieważ każde miejsce może stać się miejscem turystycznym, dlatego konieczne jest wskazywanie oryginalnych  rozwiązań społeczeństwu oraz lokalnym decydentom. Dodatkowo pokaz wybranych atrakcji turystycznych świata.

Wcześniejsza rezerwacja: festiwal@pwsz.elblag.pl
Osoba odpowiedzialna: dr inż. Tomasz Winnicki
Bobrowe tamy biologia pokaz i warsztaty Bobry to budowlańcy wśród zwierząt. Jak wygląda bobrowy - dom, z jakich elementów jest zbudowany? Razem zbudujemy bobrową tamę. Uczestnicy warsztatów dowiedzą się jaki wpływ na środowisko, krajobraz ma obecność bobrowych rodzin.

Wcześniejsza rezerwacja: festiwal@pwsz.elblag.pl
Osoba odpowiedzialna: dr Agata Rychter
Magia fizyki fizyka pokaz Pokazy z fizyki przeplatane sztuczkami iluzjonistycznymi. W ramach pokazów z fizyki 'Magia ruchu drgającego' i 'Magia ruchu obrotowego'. Więcej takich przygód można będzie przeżyć na eksperymentalnych lekcjach fizyki w gimnazjum. Czy taka metoda sprawdzi się w szkole? Czy spodoba się uczniomi nauczycielom? Czy pomoże uczniom zdać egzamin gimnazjalny? Testowanie metody rozpocznie się we wrześniu, ale uczestnicy festiwalu mogą igrać z prawami fizyki już dziś. Projekt "Eksperyment edukacją przyszłości - innowacyjny program kształcenia w elbląskich szkołach gimnazjalnych" powstaje dzięki współpracy nauczycieli fizyki, dyrektorów elbląskich gimnazjów, Wydziału Edukacji i Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu. Finansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

 

Osoba odpowiedzialna: dr inż. Stanisław Kwitnewski.

Dziwny rower ;) mechanika konkurs W ramach konkursu uczestnicy będą mięli do pokonania krótką trasę na rowerze, który zaprojektowali i wykonali studenci mechaniki i budowy maszyn PWSZ w Elblągu. Dla najlepszego 'kierowcy' nagroda.

Osoba odpowiedzialna: dr inż. Stanisław Kwitnewski
Przyrodnicze, produkcyjne i ochronne funkcje okrywy glebowej inżynieria i ochrona środowiska laboratorium Pokrywa glebowa stanowi samoistną, bardzo złożoną powłokę kuli ziemskiej, okrywającą lądy oraz płycizny mórz i jezior. Gleba jest zdolna do zapewnienia warunków odpowiednich dla wzrostu i rozwoju roślin oraz pełni ważną funkcję w ograniczeniu rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń i funkcjonowania biosfery. Podczas zajęć laboratoryjnych uczestnicy będą mogli wykonać oznaczenia podstawowych właściwości fizycznych gleby: uziarnienie, gęstość i porowatość, zawartość wapnia i odczyn.

Wcześniejsza rezerwacja: festiwal@pwsz.elblag.pl
Przyroda, historia i walory kulturowe Żuław Wiślanych inżynieria i ochrona środowiska wycieczka lub zwiedzanie Żuławy Wiślane to unikalny w Europie region, charakteryzujący się niepowtarzalnym krajobrazem kulturowym o wysokim poziomie organizacji. Wycieczka umożliwi zapoznanie się uczestników z czterema fazami osadnictwa, które miały istotny wpływ na rozwój tego regionu, oryginalną architekturę (domy podcieniowe, budownictwo holenderskie, cmentarze), strukturę przestrzenną, oryginalną przyrodę (rezerwat J. Drużno), kulturę materialną, budowie hydrotechniczne (pompownie, kanały, pochylnie) i system zabezpieczeń przeciwpowodziowych. 

Wcześniejsza rezerwacja: j.terlikowski@op.pl
Osoba odpowiedzialna: dr Jerzy Terlikowski
Środowisko to woda, powietrze i gleba sprawdź jego stan inżynieria i ochrona środowiska pokaz i warsztaty Gleba, woda i powietrze to komponenty środowiska, których jakość powinna być przedmiotem troski każdego człowieka. Uczestnicy warsztatów będą mogli samodzielnie skontrolować wybrane parametry fizyko-chemiczne wody, gleby i powietrza decydujące o ich jakości i czystości.

Wcześniejsza rezerwacja: festiwal@pwsz.elblag.pl
Osoba odpowiedzialna: mgr inż. Marek Kierończyk
Jak powstaje prognoza pogody? geografia wycieczka lub zwiedzanie Podczas wizyty na stacji meteorologicznej Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej zwiedzającym zostanie udostępniony ogródek meteorologiczny i budynek stacji. Zostaną zaprezentowane przyrządy i urządzenia pomiarowe, omówimy metodykę pomiaru oraz sposób kodowania i przesyłania danych meteo, jak również tworzenia prognozy pogody.

Wcześniejsza rezerwacja: s.stanicki@pwsz.elblag.pl
Osoby odpowiedzialne: dr Sylwester Stanicki, dr Grzegorz Traskowski
Próby wytrzymałościowe betonu - wytrzymałość betonu na ściskanie budownictwo pokaz i warsztaty Pokaz  będzie polegał  na przeprowadzaniu prób wytrzymałościowych na próbkach betonowych w prasie hydraulicznej. Próbki betonowe będą poddawane ściskaniu po 7, 14 i 28 dniach dojrzewania. Analiza porównawcza wyników pozwoli na pokazanie jaki wpływ na wytrzymałość betonu na ściskanie ma czas dojrzewania betonu.

Wcześniejsza rezerwacja: festiwal@pwsz.elblag.pl
Osoba odpowiedzialna: mgr inż. Hanna Mierzejewska
Mozaiki w matematyce matematyka prezentacja multimedialna Prezentacja będzie dotyczyła wykorzystania własności wielokątów foremnych w sztuce użytkowej, zarówno do projektu parkietaży, jak i wykorzystywaniu własności wielokątów foremnych w sztuce i architekturze.

Wcześniejsza rezerwacja: festiwal@pwsz.elblag.pl
Osoba odpowiedzialna: mgr inż. Dorota Pawłowska
Energia z wody fizyka pokaz i warsztaty Malejące zasoby naturalne, wpływ na środowisko naturalne i ciągle rosnące potrzeby energetyczne zmuszają do poszukiwania czystych źródeł energii. Wszyscy z nadzieją patrzymy na rozwój technologii wodorowej, ponieważ zapewnia ona rozwiązanie niektórych z powyższych problemów. Na naszym stanowisku poprzez proste eksperymenty z wykorzystaniem zestawu „Dr Fuel Cell Science” zrozumiesz podstawowe zasady technologii wodorowej.

Osoba odpowiedzialna: dr Agata Rychter