***

 

Nowa gałąź turystyki trafia do... słowników


Do internetowej wersji jednego z najważniejszych słowników - The English Oxford Dictionary trafiło nowe hasło. W reakcji na szybki rozwój prywatnego sektora lotów kosmicznych, skierowanych do ludzi nie związanych z astronautyką, do słownika wprowadzono pojęcie „turystyka kosmiczna” (ang. „space tourism”).
Jest ona definiowana jako podróżowanie w kosmos w celach rekreacyjnych. Pojawił się również pochodny od niej termin - kosmiczny turysta. Dodanie nowego hasła do zasobów słownika nastąpiło w ramach kwartalnej aktualizacji jego zasobów.
Na świecie przybywa firm oferujących turystyczne loty w kosmos. Od 2001 roku amerykańska firma Space Adventures oferuje sprzedaż miejsc na pokładzie rosyjskiego statku kosmicznego Sojuz w lotach na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Do tej pory z takiej możliwości skorzystało 7 osób.
Należąca do miliardera Richarda Bransona spółka Virgin Galactic informuje, że ma 600 klientów zapisanych na orbitalne podróże statkiem SpaceShipTwo, które mają się rozpocząć w 2014 roku.
Również takie firmy jak XCOR Aerospace, Excalibur Almaz czy Boeing pragną włączyć się
w ten trend i zaoferować turystom loty kosmiczne.
Źródło: Tur-Info.pl, data dostępu 04.09.2013