Modernizacja Biblioteki

Historia | Fotogaleria | Spotkania biblioteczne

 

Biblioteka dla osób niepełnosprawnych

Biblioteka udostępnia katalog on-line umożliwiając zamawianie książek z dowolnego komputera www.bu.pwsz.elblag.pl

W tzw. „małej czytelni” przy Al. Grunwaldzkiej udostępniamy dwa stanowiska dla osób z dysfunkcją wzroku, słuchu lub ruchu.

POWIĘKSZALNIK OPTYCZNY CZYTAJĄCY DLA OSÓB SŁABOWIDZĄCYCH DaVinci HD : wyświetlacz 24’’ LCD o wysokiej jakości obrazu, kamera HD powiększająca obraz do 77 razy, oprogramowanie OCR czytające oglądany tekst na głos po polsku i podświetlające czytane aktualnie wyrazy, możliwość wyświetlenia linii ułatwiających czytanie.

STANOWISKO KOMPUTEROWE Z PROGRAMEM POWIĘKSZAJĄCO-UDŹWIĘKOWIAJĄCYM SUPERNOVA zwanym czytnikiem ekranu - służy do powiększania obrazu i znaków wyświetlanych na ekranie monitora. Pozwala osobom słabo widzącym na samodzielną pracę z komputerem. Syntezatory mowy przetwarzają informację wizualną na mowę syntetyczną.

Program Supernova łączy powiększenie, obsługę syntezy mowy i brajla w jednym programie. Rozpoznaje i czyta obiekty m. in. w programach Internet Explorer, MS Word, MS Excel. Umożliwia czytanie tekstów w języku polskim, angielskim i  niemieckim.

Klawiatura Big-Keys dzięki wyjątkowej konstrukcji, pomimo powiększonych klawiszy, nie zajmuje więcej miejsca na biurku niż standardowa klawiatura komputerowa

Mysz komputerowa Big Track dla osób z niedowładem rąk. Można ją obsługiwać całą dłonią lub stopą.

W czytelni głównej STOLIK O REGULOWANEJ BEZSTOPNIOWO WYSOKOŚCI BLATU - szczególnie polecany dla osób na wózkach inwalidzkich.

 

Połączenie systemów Sowa2/Marc21 oraz USOS

Od nowego roku akademickiego 2012/2013 system biblioteczny Sowa2/Marc21 został połączony z Uniwersyteckim Systemem Obsługi Studentów (USOS), a Elektroniczne Legitymacje Studenckie (ELS) pełnią rolę karty bibliotecznej.

 

Zabezpieczenie zbiorów

 W 2011 roku zakupiono i zainstalowano w Bibliotece przy ul. Grunwaldzkiej bramki elektromagnetyczne, a zbiory zabezpieczono odpowiednimi paskami.

 

Modernizacja magazynów

 W latach 2010-2011 w BU1 przeprowadzono remont, w wyniku, którego biblioteka powiększyła się o dodatkowe pomieszczenia. Zmodernizowano magazyny zbiorów oraz dodatkowy magazyn wyposażono w regały przesuwne z napędem ręcznym.

Do lipca 2011 roku w BU2 obowiązywał wolny dostęp do półek. Czytelnik, chcąc wypożyczyć książkę, wybierał pozycję z księgozbioru i własnoręcznie wypisywał rewers. Po remoncie magazyny zostały zamknięte, a wolny dostęp do półek jest możliwy tylko dla korzystających z księgozbioru podręcznego. Od października 2011 czytelnik BU2, podobnie jak BU1, wypożycza książki dokonując rezerwacji za pomocą katalogu komputerowego. Wypożyczalnia informuje czytelnika pocztą elektroniczną o dostępności zarezerwowanej pozycji.

 

Szkolenie biblioteczne on-line

Od października 2010 roku uruchomiono na uczelnianej platformie edukacyjnej Moodle Szkolenie biblioteczne on-line dla studentów I roku. Kurs ten zawiera materiały, które w przejrzysty sposób przedstawiają podstawowe informacje dotyczące funkcjonowania BU PWSZ oraz dokładną instrukcję obsługi katalogu komputerowego.

Każdy student, który chce założyć kartę biblioteczną powinien zapoznać się z treścią szkolenia i zaliczyć test sprawdzający na 90% prawidłowych odpowiedzi. W przypadku niezaliczenia szkolenia osoba ma możliwość ponownego przystąpienia do testu i powtarzania go aż do skutku.

Z materiałów szkoleniowych umieszczonych i dostępnych na platformie edukacyjnej Moodle mogą korzystać wszyscy studenci naszej uczelni, chcący dowiedzieć się, jak funkcjonuje Biblioteka Uczelniana PWSZ i katalog komputerowy.

 

Katalog on-line Biblioteki PWSZ w Elblągu

 Biblioteka PWSZ w Elblągu od 2007 roku udostępnia w Internecie katalog, który obejmuje całość zbiorów Biblioteki, czyli BU1 przy ul. Grunwaldzkiej i BU2 przy ul. Czerniakowskiej.

Katalog rejestruje wydawnictwa zwarte (książki) oraz wydawnictwa ciągłe (czasopisma) polskie i zagraniczne w wersji drukowanej, a także normy, które są gromadzone i udostępniane w Czytelni. Katalog biblioteczny oferuje szerokie możliwości wyszukiwawcze, jest dostępny w Internecie pod adresem www.bu.pwsz.elblag.pl. Aby sprawnie dotrzeć do znajdujących się w bibliotece materiałów należy zapoznać się z obsługą katalogu komputerowego.

Dokładna instrukcja korzystania z katalogu komputerowego znajduje się na stronie internetowej kursu w treści Szkolenia bibliotecznego pod punktem Korzystanie z katalogu on-line. Instrukcja pokazuje możliwości katalogu bibliotecznego on-line, uwzględniając opis logowania do konta czytelniczego, przeglądania jego zawartości, sposobów prowadzenia wyszukiwań, rezerwowania i zamawiania wybranych pozycji.

 

Galeria Filar Sztuki

Od 2001 r. działa w Bibliotece Galeria "Filar Sztuki" – miejsce spotkań ze sztuką i literaturą. Organizujemy tu wystawy malarstwa, grafiki, rysunku, fotografii, spotkania z ludźmi nauki i kultury.