Strona główna    Mapa strony    Wersja angielska  Wersja rosyjska  Wersja ukraińska 

VIII Bałtycki Festiwal Nauki - 27 maja 2010 r., godz. 10.00 - 15.00

Tytuł prezentacji Forma prezentacji Ograniczenie liczebności grupy
Frycek z Szafarni i jego muzyka
Goście będą mogli obejrzeć przygotowany przez studentów nauczania zintegrowanego program artystyczny poświęcony geniuszowi polskiej muzyki - Fryderykowi Chopinowi w jego 200 rocznicę urodzin. Wezmą udział w warsztatach przybliżających niezapomnianą twórczość wielkiego kompozytora. Dzieci aktywnie uczestniczyć będą w poznawaniu życia małego Frycka, a potem dojrzałego Fryderyka. Muzyka Chopina (z jej całym bogactwem) stanie się inspiracją wszystkich działań twórczych ww spotkania.

Przede wszystkim dla: szkoła podstawowa (kl. 1 - 3)
Wcześniejsza rezerwacja: a.rychter@pwsz.elblag.pl
Osoba odpowiedzialna: Anna Galikowska-Gajewska
pokaz i warsztaty brak miejsc
Matematyka od przedszkola do Oxfordu
Gry i zabawy matematyczne z wykorzystaniem różnorodnych środków dydaktycznych. Dzieci będą brały udział w warsztatach rozwijających myślenie (gry w karty, kości, domino, układanki geometryczne, bingo matematyczne, itp.) Poprzez te aktywności zrozumieją, że matematyka może być łatwa i dostarczać wiele radości. Za udział w poszczególnych aktywnościach dzieci otrzymają nagrody. Studenci KZ zaprezentują zrobione przez siebie środki dydaktyczne. Stworzą też uczestnikom warunki do poszukiwań matematycznych oraz 'łamania głowy'.

Wyłącznie dla: przedszkole, szkoła podstawowa (kl. 1 - 3)
Wcześniejsza rezerwacja: a.rychter@pwsz.elblag.pl
Osoba odpowiedzialna: Stanisława Szuksta
warsztaty brak miejsc
Epoka wiktoriańska bez tajemnic
Przybliżenie uczestnikom prezentacji epoki wiktoriańskiej poprzez przedstawienie wybranych reprezentantów; zaznajomienie z ich ciekawymi i wybitnymi osiągnięciami w dziedzinach, którym poświęcili swoje życie i niezwykłe zdolności; prezentacje oraz konkurs przygotowane przez studentów filologii angielskiej.

Przede wszystkim dla: gimnazjum, liceum
Osoba odpowiedzialna: Elżbieta Rywelska-Genge
spektakl
Strefa sportu i rekreacji
Strefa Sportu i Rekreacji' - gry i zabaw na wesoło oraz warsztaty taneczne, pokazy sztuk walki, pokazy kapuery, Mini ZOO, przejażdżki na kucyku, 'Bajdocja', pokazy kowalstwa użytkowego Mistrza Podkuwaczy Józefa Antczaka. Streetball - turniej koszykówki ulicznej.
Osoby odpowiedzialne: Henryka Szumna, Janusz Światkowski, Aleksander Misiewicz
warsztaty
Rok 2010 rokiem Afryki
Prezentacja elementów kultury afrykańskiej oraz slajdów z Afryki. Udział w pokazie weźmie Afrykanin mówiący po polsku, ubrany w strój regionalny.

Osoba odpowiedzialna: Edward Jaremczuk
pokaz
Zróżnicowanie turystyczne Polski
Prezentacja multimedialna dotycząca zagospodarowania turystycznego Polski połączona z pokazem eksponatów dziedzictwa lokalnego kulturowego. Wykład dotyczący rozwijających się form turystyki oraz determinantów rozwoju turystyki.

Osoba odpowiedzialna: Tomasz Winnicki
wystawa
Warsztaty z grafiki i multimediów
Celem zajęć jest przedstawienie podstawowych zagadnień, możliwości realizacyjnych i tendencji rozwojowych grafiki komputerowej, a także zapoznanie z podstawowymi problemami grafiki oraz metodami i algorytmami stosowanymi do ich rozwiązywania. Zadanie projektowe w ramach warsztatów pozwolą uczestnikom nabyć praktycznych umiejętności w rozwiązywaniu problemów graficznych.

Przede wszystkim dla: gimnazjum, liceum
Wcześniejsza rezerwacja: a.rychter@pwsz.elblag.pl
Osoba odpowiedzialna: Wiesław Gerej
warsztaty brak miejsc
Robotyka mobilna
Celem zajęć będzie propagowanie umiejętności z zakresu automatyki i robotyki mobilnej w ramach ćwiczeń laboratoryjnych.. Uczestnik dowie się co to jest procesor, pamięć, magistrala, układy wejścia/wyjścia, cykl pracy procesora czy typy pamięci. Odpowiemy na pytanie: Jak wygląda mikroprocesor i mikrokomputer? Zobaczycie przykład rozwoju rodziny mikroprocesorowej, czyli ROBOTY.

Wyłącznie dla: przedszkole, szkoła podstawowa (kl. 1 - 3), szkoła podstawowa (kl. 4 - 6)
Osoby odpowiedzialne: Henryk Olszewski, Marek Szypulewski
warsztaty
Turniej gry w sieci
Konkurs z nagrodami dla pierwszych 3 miejsc.
Zapisy od 10:00 do 11:00


Osoba odpowiedzialna: Andrzej Stojek
konkurs 20
Cyfrowa obróbka zdjęć
Chcesz 'dorobić' uszy koledze? Półgodzinna sesja zdjęciowa z obróbką zdjęć. Przekonaj się co można zrobić ze zdjęciem przy pomocy programu komputerowego.

Dodatkowo w festiwalu weźmie udział firma ALSTOM Power Sp. z o.o. w Warszawie Odział w Elblągu, która trwale współpracuje z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Elblągu. Na jednym ze stoisk będzie można zapoznać się z działalnością firmy oraz aktualnymi oferty pracy.

Osoba odpowiedzialna: Marcin Janowski
warsztaty
Z wody zrobimy energię
Malejące zasoby naturalne, wpływ na środowisko naturalne i ciągle rosnące potrzeby energetyczne zmuszają do poszukiwania czystych źródeł energii. Wszyscy z nadzieją patrzymy na rozwój technologii wodorowej, ponieważ zapewnia ona rozwiązanie niektórych z powyższych problemów. Na naszym stanowisku poprzez proste eksperymenty z wykorzystaniem zestawu 'Dr Fuel Cell Science' zrozumiesz podstawowe zasady technologii wodorowej.

Wyłacznie dla: liceum
Osoba odpowiedzialna: Tomasz Piaścik, SKN CREO, Klasa Akademicka
warsztaty
Sterownik PLC - serce automatyki
Automatyka, mechatronika, nowoczesność. Zapraszamy na pokaz działania sterowania sterownikiem PLC w układzie z obiektami wykonawczymi. Prezentacja modeli, praca przy stanowisku, materiały multimedialne.
Współorganizator: Zespół Szkół Mechanicznych w Elblągu

Przede wszystkim dla: gimnazjum, liceum
Osoby odpowiedzialne: Kazimierz Rożen, Tomasz Dąbrowski
wykład i warsztaty
Domowa fabryka kosmetyków
Lubisz eksperymenty? Chcesz żyć ekologicznie? Spróbuj zrobić krem lub balsam bez konserwantów. Samodzielne przygotowanie kosmetyku to naprawdę dobra zabawa! Warsztaty będą polegały na samodzielnym wykonaniu kosmetyku np. kremu nawilżającego, mleczka do ciała czy musujących kul pieniących. Ekologiczne produkty zabieramy do domu:)

Wcześniejsza rezerwacja: a.rychter@pwsz.elblag.pl
Osoba odpowiedzialna: Dominika Iskra-Świercz
warsztaty brak miejsc
Dbaj o środowisko, w którym żyjesz
Gleba, woda i powietrze to komponenty środowiska, których jakość powinna być przedmiotem troski każdego człowieka. Uczestnicy warsztatów będą mogli samodzielnie skontrolować wybrane parametry fizyko-chemiczne wody, gleby i powietrza decydujące o ich jakości i czystości.
Współorganizator: Instytut Technologiczno-Przyrodniczy Żuławski Ośrodek Badawczy w Elblągu

Przede wszystkim dla: gimnazjum, liceum
Wcześniejsza rezerwacja: a.rychter@pwsz.elblag.pl
Osoby odpowiedzialne: Marek Kierończyk, Tadeusz Marcinkowski
pokaz i warsztaty brak miejsc
Jak powstaje prognoza pogody?
Podczas wizyty na stacji meteorologicznej Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej zwiedzającym zostanie udostępniony ogródek meteorologiczny i budynek stacji. Zostaną zaprezentowane przyrządy i urządzenia pomiarowe, omówimy metodykę pomiaru oraz sposób kodowania i przesyłania danych meteo, jak również tworzenia prognozy pogody.

Wejście bezpośrednie do stacji hydrologiczno - meteorologicznej, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Elbląg, Czarnieckiego 14
Grupa 20 osób na godzinę 13 i kolejna grupa 20 osób na godz. 14.

Współorganizator: Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej

Konieczna wcześniejsza rezerwacja: s.stanicki@pwsz.elblag.pl
Osoby odpowiedzialne: Sylwester Stanicki, Grzegorz Traskowski
wycieczka lub zwiedzanie 20
Przyrodnicze, produkcyjne i ochronne funkcje okrywy glebowej
Procesy glebotwórcze, budowa profilu glebowego, oznaczanie składu granulometrycznego, filtracja, pomiar odczyn gleby, gęstość gleby, zawartości wapna i azotanów.
Współorganizator: Instytut Technologiczno-Przyrodniczy Żuławski Ośrodek Badawczy w Elblągu

Osoby odpowiedzialne: Michał Borko, Jerzy Terlikowski
pokaz
Pomiar wysokości budynku
Podczas warsztatów dowiesz się jak pracuje geodeta. Wykorzystamy niwelację trygonometryczną do wyznaczenia wysokości niedostępnych punktów elewacji budowli. Na podstawie pomiaru: kąta zenitalnego (z), odległości poziomej (d), odczytu z łaty (o) obliczać będziemy wysokości charakterystycznych punktów budynku.
Przede wszystkim dla: gimnazjum, liceum


Wcześniejsza rezerwacja: a.rychter@pwsz.elblag.pl
Osoba odpowiedzialna: Bogdan Wolak
warsztaty 6
Przyroda, historia i walory kulturowe Żuław Wiślanych
Świat roślin i zwierząt basenu Jeziora Drużno. Historia Truso. Kanał Elbląski. Okres państwa zakonnego. Mennonici na Żuławach - architektura i technika. Fasynująca wycieczka po Żuławach.
Przede wszystkim dla: liceum, dorośli


Wcześniejsza rezerwacja: a.rychter@pwsz.elblag.pl
Osoba odpowiedzialna: Jerzy Terlikowski
wycieczka autokarowa 45
Elektryczność - energia naszych czasów
Wybrane metody wykorzystania energii elektrycznej dla celów użytkowych. Prezentacja modeli, gotowych stanowisk, materiały multimedialne.
Przede wszystkim dla: gimnazjum, liceum, dorośli
Osoby odpowiedzialne: Dariusz Słomiński, Tomasz Dąbrowski
pokaz
Kolorowy świat chrząszczy
Pokaz gatunków chrząszczy żyjących w Polsce. Jak je rozróżnić? Czym się żywią? Gdzie mieszkają? Jakie mają przyzwyczajenia? Na te i inne pytania odpowiedzą studenci ochrony środowiska.
Współorganizator: Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej
Osoby odpowiedzialne: Bartłomiej Bujnik, Mateusz Sławiński
pokaz
Okrzemki jak pudełeczka
Okrzemki - co to za organizmy? Jak są zbudowane? Uczestnicy warsztatów dowiedzą się podczas interaktywnych zajęć plastycznych. Pod mikroskopami zobaczą prawdziwe okazy pięknych okrzemek. Ułożą puzzle okrzemkowe. Z wykonanymi przez siebie pudełeczkami okrzemkowymi wrócą do domu.
Przede wszystkim dla: przedszkole, szkoła podstawowa (kl. 1 - 3)


Wcześniejsza rezerwacja: a.rychter@pwsz.elblag.pl
Osoba odpowiedzialna: Agata Rychter, SKN CREO
pokaz i warsztaty 15
Ryby pod lupą
Uczestnicy wezmą udział w sekcji ryby. Opowiemy dzięki jakim elementom budowy ryby mogą żyć w wodzie. Wypreparowane organy rybie obejrzymy pod mikroskopem. Rozszyfrujemy znaczenie powiedzenia: Czuję się jak ryba w wodzie.
Przede wszystkim dla: gimnazjum


Wcześniejsza rezerwacja: a.rychter@pwsz.elblag.pl
Osoba odpowiedzialna: Lidia Nawrocka, SKN CREO
pokaz i warsztaty 15
Bicie medali
Podczas pokazu uczestnik osobiście będzie mógł wybić medal Bałtyckiego Festiwalu Nauki, czyli dokona obróbki plastycznej.
Przede wszystkim dla: gimnazjum
Osoba odpowiedzialna: Dawid Pachacz
pokaz
Magia fizyki
Pokazy z fizyki przeplatane sztuczkami iluzjonistycznymi. W ramach pokazów z fizyki 'Magia ruchu drgającego' i 'Magia ruchu obrotowego'.
Osoba odpowiedzialna: Stanisław Kwitnewski
pokaz
Dziwny rower ;)
W ramach konkursu uczestnicy będą mięli do pokonania krótką trasę na rowerze, który zaprojektowali i wykonali studenci mechaniki i budowy maszyn PWSZ w Elblągu. Dla najlepszego 'kierowcy' nagroda.
Osoba odpowiedzialna: Stanisław Kwitnewski
pokaz
Karetka DRM z ratownikiem medycznym
Jak wygląda Karetka, która ratuje życie. O urządzeniach i pracy w karetce opowie ratownik medyczny.
Współorganizator: Wojewódzki Szpital Zespolony
pokaz
Pierwsza pomoc
Dowiemy się kiedy i jak trzeba udzielać pierwszej pomocy.
Współorganizator: Wojewódzki Szpital Zespolony
pokaz i warsztaty
Promocja zdrowia
Stoisko dla każdego. Ciśnieni tętnicze warto mierzyć w każdym wieku.Na stoisku również znajdą się materiały promujące zdrowie, programy profilaktyczne realizowane przez Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu
Współorganizator: Wojewódzki Szpital Zespolony
pokaz
Mały Festiwal Nauki
Stoisko laureatów Małego Festiwalu Nauki ze Szkoły Podstawowej nr 18 w Elblągu. Będą to najlepsi "naukowcy, badacze, pasjonaci,...", którzy przybędą z ulic: *Doświadczeń, **Techniki, **Recyklingu*, *Pochwały bioróżnorodności, * *Ciszy i dźwięku.
pokaz