Strona główna    Mapa strony    Wersja angielska  Wersja rosyjska  Wersja ukraińska 

Laboratorium biologii i ekologii

Laboratorium biologii i ekologii zajmuje dwa pomieszczenia. Jedno z nich stanowi pracownia mikroskopowa, w której znajdują się mikroskopy optyczne o możliwości powiększenia obrazu do 1000 razy oraz stereoskopowe do obserwacji przyżyciowych. W laboratorium funkcjonuje także mikroskop z podłączoną kamerą cyfrową umożliwiającą przekaz obrazu mikroskopowego na ekran ścienny. Kamera umożliwia także zapisywanie obserwowanych obiektów. W pracowni mikroskopowej odbywają się zajęcia laboratoryjne z „Biologii i mikrobiologii” dla studentów kierunku ochrona środowiska Ich celem dydaktycznym jest poznanie świata przyrody poprzez obserwacje makro- i mikroskopowe żywych bądź utrwalonych okazów roślin i zwierząt. Zdobyta wiedza jest następnie wykorzystana w zadaniach praktycznych. I tak metodą fito- i zoobentosową oceniana jest jakość wód elbląskich cieków. Zajęcia odbywają się w ramach przedmiotu „Biologiczna ocena jakości wód”. Studenci mają także możliwość zapoznania się z funkcjonowaniem ekosystemów wodnych poprzez analizę ekologii wybranych zbiorowisk Zalewu Wiślanego w ramach przedmiotu „Ekosystemy wodne i lądowe”.


 

Drugie pomieszczenie należące do laboratorium biologicznego to pracownia analityczna. W niej przygotowywany i przechowywany jest materiał do zajęć laboratoryjnych, a także prowadzone są analizy chemiczne próbek wody pobieranych w ramach realizowanych przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową projektów badawczych.

 

Laboratorium wyposażone jest między innymi w:

  • homogenizator laboratoryjny,
  • wirówkę,
  •  wagi laboratoryjne,
  • suszarkę,
  • łaźnię wodną,
  • dygestorium,
  • wielofunkcyjny przyrząd do analiz środowiskowych, który łączy funkcje pH-metru, jonometru, tlenomierza i konduktomierza.

 Dzięki tym podstawowym urządzeniom możliwa jest analiza próbek środowiskowych w laboratorium, a także w terenie.

 

mgr Lidia Nawrocka, Instytut Politechniczny