Strona główna    Mapa strony    Wersja angielska  Wersja rosyjska  Wersja ukraińska 

III zjazd Akademii Dziecięcej

16 grudnia odbył się trzeci, przedświąteczny zjazd Akademii Dziecięcej. Tym razem na małych żaków czekały zajęcia z fizyki i matematyki. Wydawać by się mogło, że tak poważne dziedziny nauki odstraszą studentów AD. Nic bardziej mylnego, przedstawione w przystępny i ciekawy sposób warsztaty nie sprawiły dzieciom żadnej trudności.

 

,,Zobaczyć ciśnienie” to zajęcia, podczas których młodzi studenci mogli rozwikłać tajemnicę ciśnienia. Poznali zasadę powstawania siły nośnej na skrzydle samolotu. Poprzez rozdzielenie półkul magdeburskich próbowali pokonać ciśnienie atmosferyczne. Wiele wysiłku włożyli w wytwarzaniu dźwięku w grających rurach. Na koniec słomką do napojów, niczym szpikulcem przebijali jabłko – owoc kojarzony w fizyce z Izaakiem Newtonem, o czym jak się okazało, pamiętali z wykładu inauguracyjnego. Zajęcia przeprowadziła mgr Agata Jakubczyk.

 

Warsztaty ,,Budujemy miasto – od projektu do konstrukcji”  były zaproszeniem młodych naukowców do świata wielościanów, które można spotkać w codziennym życiu. Czasem są to samodzielne budowle, czasem tylko elementy zdobnicze lub obiekty sztuki użytkowej. W czasie zajęć dzieci miały okazję zaprojektować i samodzielnie zbudować makietę osiedla, wsi lub miasta. Uczestnicy z wielkim zapałem kleili wielościany, budowali z nich domy, samochody, wieże i inne elementy architektoniczne. Całość ustawiali na makiecie i dodawali zieleń. Powstały piękne kolorowe miasta. Dzieciom pomagali uczniowie klasy akademickiej z I Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu. Zajęcia przeprowadziła mgr Dorota Pawłowska.

 

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, w świąteczny nastrój uczestników AD wprowadził wspaniały występ uczniów Szkoły Muzycznej w Elblągu pod dyrekcją Marty Drózdy – Kulkowskiej. Kolędowy repertuar został wykonany przez pięcioosobowy chór przy akompaniamencie trąbki, klarnetu i saksofonu. Tak wspaniały występ wywołał wiele wzruszeń i włączył wszystkich do wspólnego kolędowania. W przemiłej atmosferze, niespodziewanie dzieci odwiedził Święty Mikołaj, który miał dla każdego studenta słodki prezent. 

 

Galeria zdjęć