Strona główna    Mapa strony    Wersja angielska  Wersja rosyjska  Wersja ukraińska 

"ELBLĄG RYSOWANY I MALOWANY"

Młodzieżowy Dom Kultury w Elblągu oraz Galeria Filar Sztuki PWSZ w Elblągu   zapraszają na wystawę prac młodzieżowej pracowni plastycznej prowadzonej przez Katarzynę Smeję-Skulimowską.

Do pracowni plastycznej MDK w Elblągu uczęszcza młodzież elbląskich liceów, gimnazjów oraz studenci. Młodzi ludzie pod okiem pani Katarzyny Smeji-Skulimowskiej codziennie uczą się trudnego warsztatu rysunku, malarstwa oraz projektowania graficznego. To tu przygotowują się do egzaminów na studia plastyczne. Wielu obecnie studiuje w ASP i wystawia w galeriach sztuki autorskie projekty. Młodzieżowa pracownia plastyczna ma na swoim koncie szereg prestiżowych nagród międzynarodowych i ogólnopolskich. Utalentowana młodzież otrzymuje stypendia artystyczne, zdobywa nagrody oraz aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym.

 

Warto wspomnieć, że pracownia plastyczna organizuje cykliczne wystawy tematyczne. Prezentowano „Portret znany i nieznany”, „Pejzaż w szkicu malarskim”, „Akt w rysunku i malarstwie” „Prace z teczek ASP”, czy ostatnio „Zwierzęta w kadrze”. Każdy temat jest dla młodych twórców nowym wyzwaniem.

 


Wystawa „Elbląg rysowany i malowany” poświęcona jest naszemu miastu - jego architekturze, charakterystycznym miejscom powszechnie znanym Elblążanom oraz nieco mniej znanym zakątkom miasta.
Tym razem działanie plastyczne polegało na pokonaniu trudności związanych
z przedstawieniem bryły w przestrzeni miasta. Zwracano uwagę na kompozycję, perspektywę oraz na szczegóły w kontekście całości pracy. Skupiono uwagę na charakterze wybranego motywu, jego specyfice i kolorycie. Podjęte zadanie poza poznaniem oraz doskonaleniem umiejętności rysunkowych i malarskich zachęciło młodzież do indywidualnych poszukiwań twórczych, własnej interpretacji tematu. Celem tematycznych zadań plastycznych jest wyzwolenie ekspresji twórczych młodych artystów w sposób możliwie odważny i oryginalny.


Wystawa prezentuje prace rysunkowe i malarskie. Autorami prac są : Bartosz Alchimowicz, Aleksandra Bartczak, Alicja Błaszczak, Sylwia Figat, Paulina Gójska, Milena Jankowska, Agata Kochanowska, Natalia Konopko, Michał Kornacki, Remigiusz Kościewicz, Elżbieta Kubacka, Paulina Kuna, Siostra Klarencja, Paweł Lauterbach, Dorota Lis, Julia Narusz, Aleksandra Piotrowska, Amelia Rodziewicz, Małgorzata Sokołowska, Magdalena Synak, Małgorzata Syrewicz, Dominika Szydłowska, Martyna Tomaszewicz, Marta Tyszkowska, Jadwiga Winnicka, Martyna Żurańska.

 

Wystawę można oglądać od piątku, 10 kwietnia. Na spotkanie z młodymi twórcami i panią Katarzyną Smeją-Skulimowską zapraszamy w czwartek, 16 kwietnia o godz. 17 do Galerii Filar Sztuki przy Bibliotece Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu, Al. Grunwaldzka 137 (sala 127).


Wystawa będzie czynna do 5 maja w godzinach otwarcia Biblioteki :
poniedziałek, wtorek, czwartek 900-1700, środa, piątek 900-1600, sobota 900-1400.