Strona główna    Mapa strony    Wersja angielska  Wersja rosyjska  Wersja ukraińska 

Relacja z Konferencji pt. "Polska rodzina wobec wyzwań współczesności"

Od wielu miesięcy Polacy na Litwie borykają się z problemem zagrożenia funkcjonowania tam polskiego szkolnictwa. Wprowadzona przez parlament litewski ustawa zmieniająca dotychczasowy, akceptowany przez Polaków system oświatowy, wywołała liczne protesty w środowisku mniejszości polskiej na Litwie. Siła tych protestów skłoniła władze polskie, z premierem Tuskiem na czele, do interwencji. Powołano wspólny zespół polsko-litewski, którego zadaniem jest wypracowanie kompromisu. Efekty działania tego zespołu nie są jeszcze widoczne. Protesty rodziców uczniów polskich na Litwie w Polsce nie pozostały bez echa. Organizowane były akcje zbiórki pomocy dydaktycznych dla polskich szkół.
Jednym z pomysłów na pomoc była międzynarodowa konferencja naukowo-metodyczna organizowana przez Związek Piłsudczyków RP, Urząd Miasta Szczytna, Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Elblągu, Warmińsko-Mazurski Ośrodek Metodyczny i innych partnerów, która 8 października zakończyła się w Solecznikach na Litwie. Konferencję otworzyła burmistrz Danuta Górska i mer rejonu solecznickiego Zdzisław Palewicz. Przez dwa dni naukowcy ze środowisk akademickich Polski z Litwy( wśród nich dr Małgorzata Przybysz-Zaremba z PWSZ) dyskutowali  na temat sytuacji i zagrożeń, jakie przeżywa rodzina - najmniejsza wspólnota społeczna powiązana wzajemnymi zależnościami i oddziaływaniami.


Uczestnicy konferencji zapoznali się z zagrożeniami, jakie czyhają na rodzinę wskutek rozwoju współczesnych mediów oraz ze sposobami ich przezwyciężania. Zdobyli wiedzę dotyczącą radzenia sobie z dzieckiem autystycznym, schizofrenią, przemocą w rodzinie, czy funkcjonowaniu rodziny po rozwodzie. Zostały też zorganizowane specjalne warsztaty szkoleniowe poświęcone rozpoznawaniu stanów narkotycznych i paranarkotycznych wśród młodzieży i dorosłych prowadzone prze prof. Jedrzejko, coachingu - procesu doskonalenia kompetencji
osobistych i zawodowych –prowadzonych przez mgr Renatę Karczyńską oraz podnoszenia kwalifikacji zawodowych i umiejętności poprzez KNO (kształcenie na odległość) prowadzonych przez mgr Henryka Sienkiewicza z WMODN.

"Naszym narodowym obowiązkiem jest wspieranie Polaków na Wschodzie"– uważa Danuta Górska. –"Możemy to robić dwojako, poprzez pomoc materialną albo intelektualną. Docelowo ta druga jest skuteczniejsza. Bo tylko nabyta wiedza jest gwarantem sukcesu w życiu. Pomoc materialna to doraźne "łatanie" problemu i nie daje szansy na jego rozwiązanie. Powinniśmy szukać porozumienia międzykulturowego nie na płaszczyźnie rządowej, ale tej lokalnej, tej tak bliskiej ludziom i ich codziennym problemom.
Konferencja w Solecznikach była tego świetnym przykładem. Współpraca dwóch samorządów, środowisk pozarządowych, naukowców z Polski i Litwy, pozwoliła osiągnąć wymierne efekty, z których skorzystają zarówno Polacy jak i Litwini".
Dr Małgorzata Przybysz-Zaremba, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu: „Chcieliśmy wyposażyć naszych rodaków na Litwie w konkretną, użyteczną wiedzę, która pomoże rozwiązywać problemy dnia codziennego, a także zdobyć umiejętności, które pomogą im  w jeszcze lepszym poruszaniu się po rynku pracy”.


Organizowanej konferencji towarzyszyły wydarzenia artystyczne. Pierwszego dnia konferencji dla jej uczestników ze specjalnym koncertem wystąpił zespól Pro Musica Antiqua, który zaprezentował perły muzyki europejskiej od renesansu po klasycyzm a 7 października olsztyńska folk-rockowa grupa Kapela Jakubowa zaprezentowała przy wielkim aplauzie uczestników konferencji swoje największe przeboje i repertuar z najnowszej płyty "Salsa na Mazurach", ukazującej atrakcje Mazur. Na zakończenie konferencji  jej uczestnicy złożyli wiązanki kwiatów na grobie marszałka Piłsudskiego na cmentarzu na Rossie w Wilnie.

Organizatorami konferencji byli PWSZ w Elblągu, Mazowieckie Centrum Profilaktyki Uzależnień, Fundacja Pomocy Polakom na Wschodzie, Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli, Związek Piłsudczyków RP, Fundacja Kierowca Bezpieczny, Urząd Miasta Szczytno, Samorząd Rejonu Solecznickiego, Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego.