Integralia 2007 - Wymiary studenckiej humanistyki
Studenckie Koło Naukowe "Humanitas" i Instytut Pedagogiczno-Językowy Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu zaprasza do udziału w cyklicznej konferencji studenckiej "Integralia 2007" - "Wymiary studenckiej humanistyki".Konferencja odbędzie się w dniu 23 maja 2007 roku w auli Instytutu Pedagogiczno-Językowego PWSZ w Elblągu, przy ul. Czerniakowskiej 22.
Studenckie Koło Naukowe „Humanitas” wraz z Instytutem Pedagogiczno-Językowym PWSZ w Elblągu pragnie zainicjować serię konferencyjnych spotkań studentów, którzy w kolejnych edycjach „Integraliów” – „Wymiary studenckiej humanistyki” będą analizować rozmaite obszary humanistycznej refleksji: literaturoznawczy, językoznawczy, translatorski, edukacyjny, dydaktyczny, społeczny.
Celem konferencji jest zintegrowanie wysiłków naukowo-dydaktycznych wszystkich specjalności IPJ PWSZ i elbląskich uczelni, i ukazanie ich wspólnego wymiaru, jakim jest szeroko rozumiana tradycja humanistyczna.
Organizatorzy nie narzucają tematyki i zakresu prac – traktują tę konferencję jako swoiste forum prezentacji dorobku studentów wszystkich elbląskich specjalności humanistycznych.
Przewidziane są następujące obszary prezentacji:
- historia literatury polskiej i obcej,
- teoria literatury,
- lingwistyka,
- język współczesny (z jego gramatyką, fleksją, składnią, frazeologią),
- historia i teoria języka,
- edukacja,
- dydaktyka (języka polskiego, języków obcych),
- pedagogika i psychologia (zarówno w wymiarze historycznym, teoretycznym, jak i praktyczno-badawczym),
- problematyka przekładu,
- retoryka, media i reklama
Referaty mogą odnosić się zarówno do zagadnień teoretycznych, jak i praktycznych, związanych z refleksją nad konkretnym materiałem badawczym. Zaprezentowane referaty mogą być efektem pracy nad konkretnymi zagadnieniami w ramach ćwiczeń, konwersatoriów, seminariów (dopuszcza się zatem rozmaite prace zaliczeniowe, fragmenty przygotowywanych prac licencjackich i magisterskich, pod warunkiem, że stanowią one pewną całość).
Formy prezentacji:
- referaty (objętość prezentowanych tekstów nie powinna przekroczyć 12 stron maszynopisu format A4, 1800 znaków na stronie, w ewentualnej wersji do druku – do 20 stron),
- dyskusja po serii wystąpień,
- forma warsztatów
Proponowana inicjatywa ma na celu:
- integrację elbląskiego studenckiego środowiska naukowego,
- aktywizację środowiska kadry uczelni wyższych Elbląga i nauczycieli szkół średnich i gimnazjów,
- stworzenie klimatu sprzyjającego dyskusji, poszukiwaniom intelektualnym,
- umożliwienie studentom, zainteresowanym aktywnością naukową, debiutanckiej prezentacji rezultatów pracy badawczej przed gronem znawców,
- uczynienie ze studenta świadomego i krytycznego odbiorcy oferty konferencyjnej,
- budowanie w studentach potrzeby świadomego i odpowiedzialnego uczestnictwa w wymianie myśli naukowej i dydaktycznej,
- kształcenie w studentach potrzeby obcowania z ofertą naukową i postawy otwartości wobec jej nowych zjawisk
Wymiernym efektem merytorycznym będzie podsumowanie pewnego etapu kulturowego dyskursu, jak również nakreślenie perspektywy dalszych badań w obszarze humanistyki. Organizatorzy chcą opublikować najlepsze teksty w „Rozprawach Naukowych i Zawodowych PWSZ w Elblągu”. Organizatorzy nie wykluczają możliwości wydania pokonferencyjnej monografii.
Osoby zainteresowane udziałem w konferencji proszone są o złożenie (nadesłanie)
w Dziekanacie Instytutu Pedagogiczno-Językowego PWSZ w Elblągu Karty Zgłoszenia wraz z referatem do 30 kwietnia 2007 roku. Udział w konferencji jest bezpłatny. Program konferencji zostanie udostępniony uczestnikom natychmiast po zakończeniu procesu zakwalifikowania referatów. Organizatorzy przewidują poczęstunek w przerwie obrad. Telefon kontaktowy: (0-55) 239 88 20.