Strona główna    Mapa strony    Wersja angielska 

Studiuj blisko domu

 Duże czy może mniejsze miasto? 

 

Duże miasta kuszą młodzież przygodą, barwnym życiem czy też nowymi znajomościami. Należało by sobie jednak zadać pytanie, czy to wszystko musi mnie ominąć, tylko dlatego że studiuję w mniejszej miejscowości i mniejszej uczelni? Oczywiście że nie. W uczelniach kształcących mniejszą liczbę studentów, każdy z żaków ma pewność, że będzie traktowany indywidualnie nie stając się jednym z wielu, czyli „masowym produktem". Należy również pamiętać, że duża liczba studentów to często duże kolejki do: dziekanatu, trudności spotkania się z wykładowcą czy chociażby wypożyczenia książek w bibliotece.

 

 

- Studia w PWSZ w Elblągu to było życie! - mówi jeden z absolwentów PWSZ w Elblągu. Znało się każdego wykładowcę, w każdej chwili można było się z nimi spotkać. Teraz jestem na Uniwersytecie w Olsztynie. Widzę, jaka jest różnica w podejściu do studentów. Dziś już wiem, że jakbym znów miał wybierać dla siebie studia ponownie wróciłbym na PWSZ, za nic nie chciałbym studiować na Uniwersytecie. Tam nie ma tego klimatu jaki panuje na mniejszych uczelniach - dodaje.

 

Studia i zabawa

 

Każdy z nas zgodzi się ze stwierdzeniem, że studia to nie tylko nauka. Wiedzą o tym również samorządy studenckie, które - czy to na uczelniach mniejszych czy większych - starają się w pełni zapewnić rozrywkę dla przemęczonych zdobywaniem wiedzy studentów. Jeśli zaś chodzi o większego rozmiaru imprezy miejskie, to nie ma przeszkód aby raz na jakiś czas zrobić sobie wycieczkę do większych aglomeracji zapewniających tego rodzaju atrakcje.

 

 

A może by zrobić tak?

Jeśli mimo wszystko nie jesteś w stanie zdecydować, gdzie skierować swoje edukacyjne kroki, zawsze możesz podzielić okres studiowania na dwa etapy. Etap pierwszy, czyli studia I stopnia (licencjackie / inżynierskie) możesz ukończyć w uczelni w miejscowości swojego zamieszkania lub w jego pobliżu, natomiast etap drugi - studia II stopnia (magisterskie) możesz podjąć w każdej wybranej przez siebie uczelni i miejscowości.

 

Dekalog przyszłego studenta

 

1)      Dowiedz się ile będziesz musiał zapłacić czesnego w czasie studiów. Porównaj ceny czesnego na uczelniach prywatnych z uczelniami państwowymi. Pamiętaj, że w uczelniach państwowych studia dzienne są bezpłatne.

2)      Sprawdź, jakie czekają cię dodatkowe koszta - poza opłatą czesnego. Niejednokrotnie zapominamy, że studiowanie to również koszt zakwaterowania, wyżywienia oraz dojazdu. Studia w mniejszych miejscowościach mogą niejednokrotnie okazać się tańsze.

3)      Sprawdź czy wybrana przez Ciebie uczelnia zapewnia swoim studentom miejsca noclegowe w Domach Studenckich. Mieszkanie w akademikach jest tańsze niż wynajęcie tzw. stancji.

4)      Jeśli decydujesz się na studia w mniejszej miejscowości często nie ponosisz dodatkowych kosztów, którymi są bilety komunikacji miejskiej - wszędzie jest blisko.

5)      Czas to pieniądz! Nie trać go na codzienne dojazdy lub przemieszczanie się między budynkami jak to bywa na dużych uczelniach. Wybierając studia blisko domu lub z własnym zapleczem socjalnym (Domy Studenckie) zyskasz czas, który będziesz mógł przeznaczyć na naukę lub inne dodatkowe zajęcia.

6)      Zwróć uwagę na bazę dydaktyczną oraz kadrę naukową. Co roku różnego rodzaju instytucje przeprowadzają badania, na podstawie których zostają opublikowane rankingi uczelni wyższych.

7)      Sprawdź czy wybrana przez ciebie uczelnia ma nawiązane kontakty z Uczelniami zagranicznymi. Odbyte studia lub praktyka poza granicami kraju dostarczą ci niezapomnianych wspomnień, wzbogacą o nowe przyjaźnie oraz zapewnią lepszy start na drodze zawodowej

8)      Zapoznaj się z losami absolwentów wybranej przez siebie uczelni. W Akademickim Biurze Karier otrzymasz wszelkie informacje na ten temat, np. na ile łatwo znajdują oni pracę, czy otwierają samodzielną działalność gospodarczą?

9)      Popytaj starszych roczników co sądzą o uczelni lub wejdź na forum uczelniane lub studenckie i dowiedz się jakie zdanie o uczelni mają sami studenci.

10)  Przed wyborem kierunku upewnij się jakie są rokowania co do zapotrzebowania na dany kierunek, na rynku pracy.