Chłopska Szkoła Biznesu

Klub Uczelniany AZS PWSZ w Elblągu rozpoczął kolejną edycję gier planszowych pod kierunkiem Mariusza Gągalskiego, który na „otwarcie” nowego sezonu zaproponował  „Chłopską szkołę biznesu” dedykowaną „ekonomistom”. Do gry zaprosiliśmy wykładowców i studentów Instytutu Ekonomicznego. Zaproszenie przyjęły Pani mgr Katarzyna Olszewska - Zastępca dyrektora ds. kształcenia Instytutu Ekonomicznego PWSZ w Elblągu oraz mgr Marta Aniśkowicz - asystent naukowo-dydaktyczny Instytutu Ekonomicznego. Miejscem spotkania, jak zwykle, był Dom Studencki przy ul. Wspólnej 11 w Elblągu. 

 

W dniu 23 listopada 2017 roku uczestnicy planszówkowego mityngu zmierzyli się z grą o nazwie Chłopska Szkoła Biznesu. Jest to ekonomiczna  gra planszowa inspirowana historią przedsiębiorczych rzemieślników z XVIII-wiecznego ośrodka andrychowskiego. Gra jest prostą symulacją działalności gospodarczej gdzie uczestnicy wcielają się w postać producentów . Celem graczy było  zebranie jak największego majątku liczonego w złotych górskich dzięki transakcjom z innymi uczestnikami i realizowaniu wypraw handlowych na planszy , która przedstawia mapę Europy. W ciągu rozgrywki studenci  równocześnie produkowali, sprzedawali  między sobą oraz  prowadzili  wyprawy handlowe.

 

Rozgrywka odbywała się w czasie rzeczywistym i opierała  się na interakcjach i decyzjach uczestników grających samodzielnie. Gracze dyskutowali  i zawzięcie ze sobą negocjowali. Wśród uczestników były dwie koleżanki z Turcji, które studiują w Instytucie Ekonomicznym PWSZ w Elblągu w ramach programu Erasmus. Studentki choć nie osiągnęły sukcesu, dobrze  się bawiły, a to m.in. dzięki sprawnym tłumaczeniom wykładowców, Pani  mgr Katarzyny Olszewskiej i Pani mgr  Marcie Aniśkowicz.

 

Zwycięzcą gry został student IV roku Tomasz Lipiński, który zebrał największy majątek.

 

Po zakończeniu gry dokonano podsumowania zajęć. Uczestnicy gry stwierdzili że, było to nowe i ciekawe doświadczenie ekonomiczne, choć dla studentów IV roku aspekty gry nie stanowiły problemu. Pani mgr Katarzyna Olszewska  w podsumowaniu zajęć stwierdziła, że  Chłopska Szkoła Biznesu może być atrakcyjną  formą dydaktyczno - edukacyjną dla studentów pierwszego roku .

 

W tym miejscu chcielibyśmy podziękować Ks. Mirosławowi Wnęk z „Arki Gier”, który udostępnił grę oraz pomógł w przeprowadzeniu całej rozgrywki. 

 

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w grze i zapraszamy na kolejne spotkania z „Planszówkami” w PWSZ w Elblągu.

 

Na kolejne, przedświąteczne spotkanie przygotujemy szeroką ofertę interesujących małych i dużych gier planszowych. Każdy znajdzie coś dla siebie.

 

Zapraszamy

 

KU AZS PWSZ w Elblągu

 

Mariusz Gągalski
„Planszówkowy Zawrót Głowy”

Kontakt


h.szumna@pwsz.elblag.pl
tel. 691 690 668